اکثر ما با کولر، این وسیله برودتی قدیمی آشنایی کامل داریم و شاید یک‌بار هم که شده سری به داخل این جعبه فلزی آبی ‌رنگ زده باشیم.
تصویر راهنمای خرید کولر آبی
گرچه رنگ آبی آن احساس خنکی خاص و رمانتیکی برایمان به ارمغان خواهد آورد، اما اگر توجهی به نحوه کارکرد قطعات مختلف آن نداشته باشیم، به جای آرامش فقط عصبی خواهیم شد و در نهایت خیس عرق به یکی از تاسیساتی های محل مراجعه خواهیم کرد تا دوباره از هوای خنک آن لذت ببریم.

بد نیست بدانیم هم اکنون حدود 70 درصد مردم ایران از هوای خنک کولرهای آبی لذت می برند بنابراین با توجه به گستردگی مصرف کنندگان لازم است بدانیم این وسیله ظاهرا ساده هم پیچیدگی های خاص خود را دارد که باید به آن توجه داشته باشیم.

کولر آبی که در حال حاضر با دو مدل سلولزی و معمولی در دسترس ماست، ریزه کاری های خاصی برای بهتر کار کردنش داشته که بد نیست آنها را بدانیم.
به یاد داشته باشیم اگر برای تهیه کولر آبی تصمیم گیری می کنیم، بهترین زمان خرید آن قبل از فرارسیدن فصل تابستان است، چون می توانیم با این کار مقداری پس انداز کنیم.
چگونه کولر آبی مناسب بخریم؟
به طور کلی برای خرید کولر آبی مناسب تعداد اتاق، تعداد خروجی هوا یا همان دریچه های اتاق، محل جغرافیایی، آفتابگیر بودن محل مورد نظر و ضخامت دیوارها باید مورد محاسبه قرار گیرد.

به عنوان مثال یک آپارتمان صد متری دو خوابه در طبقه دوم از یک آپارتمان چهارطبقه خیابان شیراز تهران با توجه به موارد یاد شده نیازمند یک کولر آبی با توان 4500 خواهد بود نه بیشتر. یا این که یک آپارتمان یک خوابه 60 متری طبقه سوم یک آپارتمان چهار طبقه می تواند با یک کولر 3500 کاملا خنک شده و تابستانی مطبوع را همراه با ساکنانش تجربه کنند.

اما به طور کلی اگر واحد آپارتمانی مورد نظر در بالاترین طبقه ساختمان قرار دارد و در معرض تابش مستقیم آفتاب است می توانید طبق جدول زیر عمل کنید:

یادآوری: در صورت سایه و آفتابگیر نبودن محل مورد نظر می توان 10 درصد از ظرفیت مورد نظر کاست.

لازم به یادآوری است نحوه کانال کشی صحیح و عایق بندی دیوارها و پنجره ها می تواند در نحوه محاسبه این میزان موثر باشد. اما به طور کلی به یاد داشته باشید قبل از خرید از متخصصان درخواست کمک کنید.

اگر کولر آبی مناسب منزل را انتخاب کنیم، می توانیم هوای داخل منزل را بین 10 تا 12 درجه خنک تر از بیرون تجربه کنیم.
به طور کلی برای مناطقی که رطوبت آنجا کمتر از 25 درصد است، کولر آبی بهترین گزینه است و با فراهم کردن شرایط ایده آل آن می توانیم تا حدود 30 درصد در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم.
کولر آبی برای شهرهای تهران، قزوین، قم، شیراز، اصفهان، یزد، کرمانشاه، کرمان، خراسان، سمنان و کاشان مناسب است و می توان از گرمای هوای تابستانه این مناطق به سرمای کولر آبی پناه برد.

لازم به یادآوری است تمام کولرهای موجود در بازار ایران دارای رده انرژی G یا F هستند.
بهینه سازی کولرهای آبی
اگر علاقه مند هستید همیشه از هوای خنک کولر آبی خودتان لذت ببرید، به این نکات توجه کافی داشته باشید:

1ـ انجام سرویس های دوره ای قبل از شروع فصل تابستان.

2ـ تعویض پوشال ها به صورت سالانه.

3ـ روغن کاری یاتاقان های کولر به صورت ماهانه.

4ـ بررسی تسمه کولر؛ اگر دچار خوردگی یا ترک شده باشد، باید تعویض شود البته میزان سفتی آن می تواند در مصرف انرژی و بازدهی کولر موثر باشد. برای امتحان کردن آن کافی است که با دست تسمه کولر را وقتی جای خود قرار گرفته، به داخل فشار دهید. انعطاف آن نباید بیش از یک سانت باشد؛ سفت بودن زیاد یا شل بودن زیاد همواره برای بازدهی کولر مضر است.

5ـ رسوب زدایی از پره های ورودی هوای در کولر. این کار باعث عبور مناسب آب از روی پوشال خواهد شد.

6ـ تمیز کردن توری پمپ آب کولر.

7ـ تراز بودن کولر.

8ـ تنظیم شناور آب.

9ـ رسوب گیری کف کولر.

10ـ جرم گیری شلنگ های انتقال آب از پمپ روی پوشال ها.

11ـ تنظیم سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره های کولر برای توزیع یکنواخت آب روی پوشال.

12ـ بازدید برزنت (محل اتصال دهانه کولر به کانال).

13ـ بازرسی جعبه تقسیم برق.

14ـ غبارگیری از فن داخل کولر و پره های آن.
معایب کولرهای آبی
دو عیب بزرگ باعث شده که برخی ارزان بودن کولرآبی را فراموش کنند و به سوی کولرهای گازی روی آورند؛ اولین عیب بوی نامطبوع کولرهای آبی و دیگر آلودگی بالای آنها برای شهرهایی مانند تهران است.
اگرچه این جعبه آبی رنگ مشکلات دیگری همچون گرفتگی پوشال ها، گرفتگی پمپ آب، زنگ زدگی و مصرف زیاد آب را در کارنامه خود ثبت کرده، اما با روش هایی که قبلا گفته شد، می توان مصرف را به حداقل رساند و فقط این دو موضوع باقی خواهد ماند. با این حال نکته جالب این که هر دوی این معایب هم اکنون قابل برطرف شدن هستند.

الف) نوع بوی بد کولر: شاید این حس نامطلوب را تجربه کرده باشید که وقتی کولر آبی منزل را روشن می کنید، بوی لجن کل خانه را فرا می گیرد و شاید گاهی هم به همین دلیل از خیر هوای خنک آن گذشته اید، اما زود از کوره در نروید، چون فقط کافی است یک لیوان وایتکس یا شیشه شوی داخل آب کولر بریزید و اجازه دهید نیم ساعت بدون روشن بودن دینام، فقط پمپ کولر کار کند، پس از آن آب محفظه ذخیره آب را تعویض کنید و دوباره از آب پر کنید.
حالا با اضافه کردن یک استکان شیشه شوی می توانید از هوای خنک کولر لذت ببرید و اگر لازم شد این چرخه را دوباره تکرار کنید. به یاد داشته باشید از شوینده های قوی مثل پودر لباسشویی یا مایع ظرفشویی هرگز استفاده نکنید، چون کولر شما به حباب ساز تبدیل خواهد شد.

ب) اما آلودگی هوا که پدیده غریبی برای شهرهای بزرگ مثل تهران نیست، باعث شده این وسیله سرمایشی دچار ضعف شود، چون برای خنک کردن هوا، کولرهای آبی نیازمند کشیدن هوای بیرون به داخل هستند. سیستم کولر طوری طراحی شده که با این کار باعث خنک شدن هوایی که از روی پوشال ها عبور کرده، بشوند که درواقع اشکال کار هم همین جاست. این عبور دائمی هوا از روی پوشال ها باعث می شود تا میکروب ، ویروس یا قارچ های مختلف روی آن جمع شود و با دمیدن هوا به داخل منزل راه یابند، اما باز هم فناوری نوین با طراحی سیستم فیلتراسیون هوا برای کولرهای آبی این مشکل را هم برطرف کرده تا دوباره کولرهای آبی به جایگاه خود بازگردند.

با خریدن این سیستم و نصب آن روی خروجی هوا در داخل منزل (دریچه های داخل اتاق) می توانید از ورود گرد و خاک یا آلودگی به داخل منزل به طور موثری جلوگیری کنید و با خیال راحت کلید روشن شدن کولر آبی را بزنید. بدون تردید این جعبه های فلزی آبی رنگ برای مدت طولانی در خدمت ما خواهند بود و گرمای تابستان را برایمان به هوای بهاری تبدیل می کنند.
هزینه سرویس و نگهداری کولر آبی در تهران
اگر قصد دارید سرویس کولر آبی منزل خود را به شرکت های تاسیساتی بسپارید بدانید که حدود 40 هزار تومان برای خودتان هزینه ایجاد کرده اید البته به یاد داشته باشید هزینه قطعات مصرفی اگر لازم باشد جداگانه به عهده شماست و باید آنها را بپردازید.
جام جم

#کولر آبی آبسال#كولر آبي آبسال#کولر آبی آبسال کم مصرف#کولر آبی آبسال 7000#کولر آبی آبسال قیمت#کولر آبی آبسال Acdc#کولر آبی آبسال 4500#کولر آبی آبسال 5000#کولر آبی آبسال 5500#کولر آبی آبسال 3500#کولر آبی آبسال 8000#کولر آبی کم مصرف آبسال 8000#کولرهای آبی کم مصرف آبسال#کولر آبی کم مصرف 6000 آبسال#کولر آبی کم مصرف 7000 آبسال#قیمت کولر آبی کم مصرف آبسال#خرید کولر آبی کم مصرف آبسال#موتور کولر آبی کم مصرف آبسال#مشخصات فنی کولر آبی کم مصرف آبسال#قیمت کولر آبی کم مصرف 6000 آبسال#قيمت كولر آبي آبسال 7000#خرید کولر آبی آبسال 7000#کولر آبی آبسال مدل 7000#فروش کولر آبی 7000 آبسال#ابعاد کولر آبی 7000 آبسال#کولر آبی آبسال Acdc80#قيمت كولر آبي آبسال 4500#قیمت کولر آبی آبسال 4500#ابعاد کولر آبی آبسال 4500#قیمت کولر آبی آبسال 5000#قیمت کولر آبی آبسال 5500#قیمت کولر آبی آبسال 3500#ابعاد کولر آبی آبسال 3500#مشخصات کولر آبی 3500 آبسال#کولر آبی آبسال مدل 3500#قیمت کولر آبی آبسال 8000#مشخصات کولر آبی کم مصرف 8000 آبسال#نمایندگی آبسال#نمایندگی آبسال غرب تهران#نمايندگي آبسال#نمایندگی آبسال در کرج#نمایندگی آبسال شرق تهران#نمایندگی آبسال اصفهان#نمایندگی آبسال در مشهد#نمایندگی آبسال در شرق تهران#نمایندگی آبسال کرج#نمایندگی آبسال مشهد#نمايندگي آبسال در غرب تهران#نمایندگی ماشین لباسشویی آبسال در غرب تهران#نمایندگی کولر آبسال غرب تهران#نمایندگی فروش آبسال غرب تهران#نمایندگی کولر آبسال در غرب تهران#نمایندگی فروش بخاری آبسال در غرب تهران#نمایندگی فروش کولر آبسال در غرب تهران#نمایندگی فروش ماشین لباسشویی آبسال در غرب تهران#نمایندگی لباسشویی آبسال غرب تهران#نمایندگی کولر آبسال کرج#نمایندگی فروش آبسال کرج#نمایندگی کولر آبسال در کرج#نمایندگی فروش آبسال در کرج#نمایندگی آبسال فردیس کرج#نمایندگی آبسال مهرشهر کرج#نمایندگی بخاری آبسال در کرج#نمایندگی فروش کولر آبسال غرب تهران#نمایندگی فروش کولر آبی آبسال غرب تهران#نمایندگی تعمیرات آبسال غرب تهران#آدرس نمایندگی آبسال غرب تهران#آدرس نمایندگی بخاری آبسال در کرج#نمایندگی ماشین لباسشویی ابسال در کرج#نمايندگي كولر آبسال در كرج#نمایندگی لباسشویی آبسال در کرج#نمایندگی کولر آبی آبسال در کرج#نمایندگی کولر آبسال شرق تهران#نمایندگی کولر آبسال در شرق تهران#نمایندگی فروش آبسال در شرق تهران#نمایندگی فروش آبسال شرق تهران#نمایندگی فروش کولر آبسال شرق تهران#نمایندگی فروش لباسشویی آبسال شرق تهران#نمایندگی آبسال در اصفهان#نمایندگی کولر آبسال در اصفهان#نمایندگی کولر آبسال اصفهان#نمایندگی بخاری ابسال اصفهان#نمایندگی کولر آبی آبسال اصفهان#نمایندگی فروش آبسال در اصفهان#نمایندگی بخاری آبسال در اصفهان#نمایندگی محصولات آبسال در اصفهان#نمایندگی های آبسال در اصفهان#نمایندگیهای محصولات آبسال در مشهد#نمایندگی فروش آبسال در مشهد#نمایندگی لباسشویی آبسال در مشهد#نمایندگی کولر آبسال در مشهد#آدرس نمایندگی آبسال در مشهد#نمایندگی بخاری آبسال در مشهد#نمایندگی کولر آبی آبسال در مشهد#نمایندگی ماشین لباسشویی آبسال در مشهد

  • تاریخ: سه شنبه 28 فروردین 1397 - 16:25
  • نویسنده: داوود قهارى
  • صفحه:
بازخوردها
    ارسال نظر